GT CSHPM1.13-LQLS-26-0-350-R18
Manufacturer
OSRAM Opto Semiconductors, Inc.
VIGOR # :
Description
LED OSLON SSL GREEN 150 SMD
Catalog
LED Lighting - Color
DataSheet
GT CSHPM1.13-LQLS-26-0-350-R18 PDF
Type Description
Series:OSLON® SSL 150
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Color:Green
Wavelength:528nm (513nm ~ 543nm)
Current - Test:350mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.35V
Lumens/Watt @ Current - Test:116 lm/W
Current - Max:1A
Luminous Flux @ Current/Temperature:136lm (121lm ~ 150lm)
Temperature - Test:25°C
Viewing Angle:150°
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1212 (3030 Metric)
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):0.059" (1.51mm)