LR W5AM-JXJY-1-0-400-R18-Z
Manufacturer
OSRAM Opto Semiconductors, Inc.
VIGOR # :
Description
LED GLDN DRGN PLUS RED 626NM
Catalog
LED Lighting - Color
DataSheet
LR W5AM-JXJY-1-0-400-R18-Z PDF
Type Description
Series:Golden DRAGON® Plus
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Color:Red
Wavelength:626nm (620nm ~ 632nm)
Current - Test:400mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.2V
Lumens/Watt @ Current - Test:60 lm/W
Current - Max:1A
Luminous Flux @ Current/Temperature:53lm (45lm ~ 61lm)
Temperature - Test:25°C
Viewing Angle:170°
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2-SMD, Gull Wing
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:0.276" L x 0.236" W (7.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):0.122" (3.10mm)