LT W5SN-KXKZ-25-0-700-R18-Z
Manufacturer
OSRAM Opto Semiconductors, Inc.
VIGOR # :
Description
LED PLATINUM DRGN 528NM GRN SMD
Catalog
LED Lighting - Color
DataSheet
LT W5SN-KXKZ-25-0-700-R18-Z PDF
Type Description
Series:Platinum DRAGON
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Color:Green
Wavelength:525nm (513nm ~ 537nm)
Current - Test:700mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.55V
Lumens/Watt @ Current - Test:37 lm/W
Current - Max:1A
Luminous Flux @ Current/Temperature:92lm (71lm ~ 112lm)
Temperature - Test:25°C
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2-SMD, Gull Wing Exposed Pad
Supplier Device Package:2-SMD
Size / Dimension:0.276" L x 0.236" W (7.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):0.075" (1.90mm)