LY CP7P-JRJT-36-0-350-R18-LM
Manufacturer
OSRAM Opto Semiconductors, Inc.
VIGOR # :
Description
LED OSLON SSL80 YELLOW 590NM SMD
Catalog
LED Lighting - Color
DataSheet
LY CP7P-JRJT-36-0-350-R18-LM PDF
Type Description
Series:OSLON® SSL 80
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Color:Yellow
Wavelength:590nm (583nm ~ 595nm)
Current - Test:350mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.2V
Lumens/Watt @ Current - Test:77 lm/W
Current - Max:1A
Luminous Flux @ Current/Temperature:59lm (52lm ~ 66lm)
Temperature - Test:25°C
Viewing Angle:80°
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1212 (3030 Metric)
Supplier Device Package:2-SMD
Size / Dimension:0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):0.093" (2.35mm)