MP-1616-1100-30-80
Manufacturer
Luminus Devices
VIGOR # :
Description
LED XNOVA WARM WHT 3000K SMD
Catalog
LED Lighting - White
DataSheet
MP-1616-1100-30-80 PDF
Type Description
Series:Xnova™ Cube
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:White, Warm
CCT (K):3000K
Flux @ 85°C, Current - Test:-
Flux @ 25°C, Current - Test:60lm (Typ)
Current - Test:150mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.3V
Lumens/Watt @ Current - Test:121 lm/W
CRI (Color Rendering Index):80
Current - Max:200mA
Viewing Angle:170°
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0606 (1616 Metric)
Supplier Device Package:1616
Size / Dimension:0.063" L x 0.063" W (1.60mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.039" (1.00mm)