MXC9-PW35-0000
Manufacturer
Philips (LUMILEDS)
VIGOR # :
Description
LED LUXEON WARM WHITE 3500K 2SMD
Catalog
LED Lighting - White
DataSheet
MXC9-PW35-0000 PDF
Type Description
Series:LUXEON 3535 2D
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Color:White, Warm
CCT (K):3500K
Flux @ 85°C, Current - Test:-
Flux @ 25°C, Current - Test:62lm (Typ)
Current - Test:100mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):6.1V
Lumens/Watt @ Current - Test:102 lm/W
CRI (Color Rendering Index):90
Current - Max:200mA
Viewing Angle:115°
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1414 (3535 Metric)
Supplier Device Package:3535
Size / Dimension:0.138" L x 0.134" W (3.50mm x 3.40mm)
Height - Seated (Max):0.035" (0.90mm)