MTGEZW-01-0000-0B00H035F
Manufacturer
Cree
VIGOR # :
Description
LED EASYWHT WARM WHT 3500K 2SMD
Catalog
LED Lighting - White
DataSheet
MTGEZW-01-0000-0B00H035F PDF
Type Description
Series:EasyWhite®, XLamp® MTG EZW
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Color:White, Warm
CCT (K):3500K 4-Step MacAdam Ellipse
Flux @ 85°C, Current - Test:580lm (560lm ~ 600lm)
Flux @ 25°C, Current - Test:-
Current - Test:1.1A
Voltage - Forward (Vf) (Typ):6V
Lumens/Watt @ Current - Test:88 lm/W
CRI (Color Rendering Index):77
Current - Max:4A
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:3535 (9090 Metric)
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:0.350" L x 0.350" W (8.90mm x 8.90mm)
Height - Seated (Max):0.201" (5.10mm)