
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 550 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Color: | Green, Red |
| Wavelength - Peak: | 565nm, 660nm |
| Configuration: | Single |
| Current: | 20mA |
| Millicandela Rating: | 40mcd Green, 90mcd Red |
| Viewing Angle: | 60° |
| Lens Type: | Diffused |
| Lens Style: | Round with Domed Top |
| Lens Size: | 5mm, T-1 3/4 |
| Voltage Rating: | 2.1V Green, 1.8V Red |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of 5503005 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
LIGHTBAR 8.89MM SQ 2SEG GRN DIFF
LED PRISM 2MM SQ HI INT GRN SMD
LED 5MM VERT HIEFF DIFF GRN PCMT
CONN RCPT 44POS 0.05 GOLD SMD
LED 5MM RT ANG RED/GRN DIFF PCMT
CAP FILM 0.022UF 5% 1.6KVDC RAD
TOOL DIE SET CHS .218"