CNX718N400120W
Manufacturer
Visual Communications Company, LLC
VIGOR # :
Description
LED 18MM AMBER 120V WIRE PNL MNT
Catalog
Panel Indicators, Pilot Lights
DataSheet
CNX718N400120W PDF
Type Description
Series:CNX718
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:LED
Lamp Color:Amber
Lens Color:Amber
Lens Transparency:Clear
Ratings:DC
Voltage:120V
Current:-
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.69" (17.53mm)
Lens Size:18.50mm Dia
Lens Style:Round with Domed Top
Millicandela Rating:2800mcd
Wavelength - Peak:-
Viewing Angle:-
Termination Style:Wire Leads - 6" (152.40mm)