FL1P-8NW-1-B12V
Manufacturer
Mallory Sonalert Products
VIGOR # :
Description
LED BLU 8MM NUT 12VAC/DC STK
Catalog
Panel Indicators, Pilot Lights
DataSheet
FL1P-8NW-1-B12V PDF
Type Description
Series:FL1P
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:LED
Lamp Color:Blue
Lens Color:Blue
Lens Transparency:-
Ratings:AC/DC
Voltage:12V
Current:20mA
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.31" (8.00mm)
Lens Size:10mm, T-3 1/8
Lens Style:Round with Domed Top
Millicandela Rating:2000 ~ 3000mcd
Wavelength - Peak:-
Viewing Angle:35°
Termination Style:Wire Leads - 7.3" (185.42mm)
Ingress Protection:IP50
Features:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
6571803103F
6571803103F
LED 17.46MM BLUE DIFF PANEL MNT
LED PMI SNAP-IN GRN PVC FREE
LED 17.46MM RED DIFF PANEL MOUNT