Q22P1BXXG110E
Manufacturer
APEM Inc.
VIGOR # :
Description
INDICATOR 110V 22MM PROM GREEN
Catalog
Panel Indicators, Pilot Lights
DataSheet
Q22P1BXXG110E PDF
Type Description
Series:Q22
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:LED
Lamp Color:Green
Lens Color:Green
Lens Transparency:Diffused
Ratings:AC
Voltage:110V
Current:5mA
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.87" (22.10mm)
Lens Size:18.00mm Dia
Lens Style:Round with Domed Top
Millicandela Rating:95mcd
Wavelength - Peak:-
Viewing Angle:100°
Termination Style:Quick Connect - 0.110" (2.8mm)