SSI-LXH55GD
Manufacturer
Lumex, Inc.
VIGOR # :
Description
LED 5X5MM SQR GREEN DIFF PANELMT
Catalog
Panel Indicators, Pilot Lights
DataSheet
SSI-LXH55GD PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:LED
Lamp Color:Green
Lens Color:Green
Lens Transparency:Diffused
Ratings:Vf (Typ), If (Max)
Voltage:2.1V
Current:30mA
Panel Cutout Shape:Square
Panel Cutout Dimensions:0.55" (13.97mm)
Lens Size:4.40mm