44W-NKA28H-CAO
Manufacturer
Visual Communications Company, LLC
VIGOR # :
Description
PMI .250" LED 28V WIRE CLEAR AMB
Catalog
Panel Indicators, Pilot Lights
DataSheet
44W-NKA28H-CAO PDF
Type Description
Series:40
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:LED
Lamp Color:Amber
Lens Color:Amber
Lens Transparency:Clear
Ratings:DC
Voltage:28V
Current:16.5mA
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.25" (6.35mm)
Lens Size:8.50mm Dia
Lens Style:Round with Flat Top
Millicandela Rating:3600mcd
Wavelength - Peak:592nm
Viewing Angle:15°
Termination Style:Wire Leads - 6" (152.40mm)
Ingress Protection:-
Features:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
M22N-BN-TYA-YE
M22N-BN-TYA-YE
LED PANEL IND YELLOW 230VAC
PM3-PRD
PM3-PRD
PNL MNT 645NM 40MCD RED
45-2T00.10E0.000
45-2T00.10E0.000
INDICATOR ACTUATOR FULL FACE ILL
44W-NKA28H-CAO
44W-NKA28H-CAO