PCL2212V500B
Manufacturer
Visual Communications Company, LLC
VIGOR # :
Description
PMI RND 22MM LED 12V SCREW BLOCK
Catalog
Panel Indicators, Pilot Lights
DataSheet
PCL2212V500B PDF
Type Description
Series:PCL22
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:LED
Lamp Color:Green
Lens Color:Green
Lens Transparency:Diffused
Ratings:AC/DC
Voltage:12V
Current:50mA
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.88" (22.30mm)
Lens Size:29.50mm Dia