KB02KW01-5D24-JD
Manufacturer
NKK Switches
VIGOR # :
Description
SW PB ILLUM RND AMB CLR/AMB SLD
Catalog
Panel Indicators, Pilot Lights
DataSheet
KB02KW01-5D24-JD PDF
Type Description
Series:KB
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Type:LED
Lamp Color:Amber
Lens Color:Amber
Lens Transparency:Clear
Ratings:AC
Voltage:24V
Current:10mA
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.48" (12.19mm)
Lens Size:11.60mm Dia
Lens Style:Round with Flat Top
Millicandela Rating:-
Wavelength - Peak:-
Viewing Angle:-
Termination Style:-
Ingress Protection:-
Features:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
50739141472600F
50739141472600F
PANEL INDICATOR INCAND 14V GREEN
LED PNL MT 1" 125VAC WT FLAT RED
CNX722C40012W
CNX722C40012W
LED 22MM YELLOW 12V WIRES
SDI30-15-U2-P5
SDI30-15-U2-P5
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 30W