PMRL200W-BCA24H-WT
Manufacturer
Visual Communications Company, LLC
VIGOR # :
Description
PMI 1-04-17 WT
Catalog
Panel Indicators, Pilot Lights
DataSheet
PMRL200W-BCA24H-WT PDF
Type Description
Series:PMRL200
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:LED
Lamp Color:Amber
Lens Color:-
Lens Transparency:-
Ratings:Vf (Typ), If (Max)
Voltage:24V
Current:17mA
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.31" (7.92mm)
Lens Size:5mm, T-1 3/4
Lens Style:Round with Domed Top
Millicandela Rating:100mcd
Wavelength - Peak:583nm
Viewing Angle:35°
Termination Style:Wire Leads - 6" (152.40mm)
Ingress Protection:-
Features:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
50739180335600F
50739180335600F
PANEL INDICATOR INCAND 28V WHITE