YB01KW01-5C24-JC
Manufacturer
NKK Switches
VIGOR # :
Description
INDICATOR PB SQ RED LED 24V ILL
Catalog
Panel Indicators, Pilot Lights
DataSheet
YB01KW01-5C24-JC PDF
Type Description
Series:YB
Package:Box
Part Status:Active
Type:LED
Lamp Color:Red
Lens Color:Red
Lens Transparency:Clear
Ratings:AC
Voltage:24V
Current:10mA
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.63" (16.00mm)
Lens Size:15.00mm
Lens Style:Square with Flat Top
Millicandela Rating:-
Wavelength - Peak:-
Viewing Angle:-
Termination Style:Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection:-
Features:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
P84-G120-CG
P84-G120-CG
PMI LED 0.500" 120V TAB GREEN
5581601023F
5581601023F
LED PMI SNAP-IN YELLOW PVC FREE
PANEL INDICATOR INCAND 28V AMBER
1206J5003P30CFT
1206J5003P30CFT
CAP CER 3.3PF 500V C0G/NP0 1206
SCC290
SCC290
CARRYING CASE KIT FOR SOFTWARE
YB01KW01-5C24-JC
YB01KW01-5C24-JC