MPC8-2YD12V
Manufacturer
Califia Lighting (Bivar)
VIGOR # :
Description
PNL MNT 12V YELLOW 5MM
Catalog
Panel Indicators, Pilot Lights
DataSheet
MPC8-2YD12V PDF
Type Description
Series:MPC8-2
Package:Bag
Part Status:Active
Type:-
Lamp Color:Yellow
Lens Color:-
Lens Transparency:Diffused
Ratings:-
Voltage:12V
Current:-
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.31" (7.87mm)
Lens Size:-
Lens Style:Round with Domed Top
Millicandela Rating:310mcd
Wavelength - Peak:590nm
Viewing Angle:45°
Termination Style:Quick Connect - 0.110" (2.8mm)