C96-BR12H-NRO
Manufacturer
Visual Communications Company, LLC
VIGOR # :
Description
PMI LED .290" HI-DOME
Catalog
Panel Indicators, Pilot Lights
DataSheet
C96-BR12H-NRO PDF
Type Description
Series:90
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:LED
Lamp Color:Red
Lens Color:Red
Lens Transparency:Diffused
Ratings:Vf (Typ), If (Max)
Voltage:12V
Current:20mA
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.29" (7.37mm)
Lens Size:8.50mm Dia