46W-NWG48H-CGO
Manufacturer
Visual Communications Company, LLC
VIGOR # :
Description
PMI .250" LED 48V WIRE CLEAR GRE
Catalog
Panel Indicators, Pilot Lights
DataSheet
46W-NWG48H-CGO PDF
Type Description
Series:46
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:LED
Lamp Color:Green
Lens Color:Green
Lens Transparency:Clear
Ratings:Vf (Typ), If (Max)
Voltage:48V
Current:9.5mA
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.25" (6.35mm)
Lens Size:7.11mm Dia
Lens Style:Round with Domed Top
Millicandela Rating:2400mcd
Wavelength - Peak:520nm
Viewing Angle:45°
Termination Style:Wire Leads - 6" (152.40mm)