46W-GAR28H-NGO
Manufacturer
Visual Communications Company, LLC
VIGOR # :
Description
PMI .250" LED 28V WIRE DIFF GREE
Catalog
Panel Indicators, Pilot Lights
DataSheet
46W-GAR28H-NGO PDF
Type Description
Series:46
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:LED
Lamp Color:Amber, Green, Red
Lens Color:Green
Lens Transparency:Diffused
Ratings:Vf (Typ), If (Max)
Voltage:28V
Current:16.5mA
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.25" (6.35mm)
Lens Size:7.11mm Dia
Lens Style:Round with Domed Top
Millicandela Rating:5mcd Amber, 5mcd Green, 5mcd Red
Wavelength - Peak:-
Viewing Angle:50°
Termination Style:Wire Leads - 6" (152.40mm)