464W-BCA12H-NYO
Description
PMI .250" LED 12V WIRE DIFF AMBE
DataSheet
464W-BCA12H-NYO PDF
Type:LED
Lamp Color:Amber
Lens Color:Yellow
Lens Transparency:Diffused
Ratings:Vf (Typ), If (Max)
Voltage:12V
Current:20mA
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.25" (6.35mm)
Lens Size:9.91mm Dia
Lens Style:Round with Flat Top
Millicandela Rating:100mcd
Wavelength - Peak:583nm
Viewing Angle:35°
Termination Style:Wire Leads - 6" (152.40mm)