PCW1J-R24-CAB503L
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
POT 50K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR
Catalog
Rotary Potentiometers, Rheostats
DataSheet
PCW1J-R24-CAB503L PDF
Type Description
Series:PC-Slimline
Package:Tray
Part Status:Active
Resistance (Ohms):50k
Tolerance:±20%
Power (Watts):0.75W, 3/4W
Built in Switch:None
Number of Turns:1
Taper:Linear
Number of Gangs:1
Adjustment Type:User Defined
Temperature Coefficient:±1000ppm/°C
Rotation:300°
Resistive Material:Conductive Plastic
Termination Style:Solder Lug
Actuator Type:Slotted
Actuator Length:0.945" (24.00mm)
Actuator Diameter:0.236" (6.00mm)