93R1A-R22-A12L
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
POT 2.5K OHM 2W CERMET LINEAR
Catalog
Rotary Potentiometers, Rheostats
DataSheet
93R1A-R22-A12L PDF
Type Description
Series:93
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance (Ohms):2.5k
Tolerance:±10%
Power (Watts):2W
Built in Switch:None
Number of Turns:1
Taper:Linear
Number of Gangs:1
Adjustment Type:Side Adjustment
Temperature Coefficient:±150ppm/°C
Rotation:300°
Resistive Material:Cermet
Termination Style:PC Pins
Actuator Type:Slotted
Actuator Length:0.866" (22.00mm)
Actuator Diameter:0.236" (6.00mm)