53RAA-R25-B15L
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
POT 10K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
Catalog
Rotary Potentiometers, Rheostats
DataSheet
53RAA-R25-B15L PDF
Type Description
Series:Pro Audio 53
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance (Ohms):10k
Tolerance:±20%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Built in Switch:None
Number of Turns:1
Taper:Linear
Number of Gangs:1
Adjustment Type:User Defined
Temperature Coefficient:±1000ppm/°C
Rotation:290°
Resistive Material:Conductive Plastic
Termination Style:Solder Lug
Actuator Type:Slotted
Actuator Length:0.984" (25.00mm)
Actuator Diameter:0.236" (6.00mm)