PVG5H201C03B00
Description
TRIMMER 200OHM 0.25W J LEAD SIDE
DataSheet
PVG5H201C03B00 PDF
Part Status:Active
Resistance:200 Ohms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±150ppm/°C
Number of Turns:11
Adjustment Type:Side Adjustment
Termination Style:J Lead
Size / Dimension:Rectangular - 0.189" x 0.146" Face x 0.146" H (4.80mm x 3.70mm x 3.70mm)