Y00535R00000K0L
Description
TRIMMER 5 OHM 0.25W PC PIN SIDE
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
Y00535R00000K0L PDF
Type Description
Series:Accutrim™1240P
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:5 Ohms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Number of Turns:21
Adjustment Type:Side Adjustment
Resistive Material:Metal Foil
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pins
Size / Dimension:Rectangular - 0.250" x 0.175" Face x 0.250" L (6.35mm x 4.45mm x 6.35mm)