Y00502R00000M0L
Manufacturer
VPG Foil
VIGOR # :
Description
TRIMMER 2 OHM 0.5W WIRE LEADS
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
Y00502R00000M0L PDF
Type Description
Series:Accutrim™1202LB
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:2 Ohms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Number of Turns:25
Adjustment Type:Side Adjustment
Resistive Material:Metal Foil
Mounting Type:Panel Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:Rectangular - 0.400" x 0.300" Face x 1.250" L (10.16mm x 7.62mm x 31.75mm)