3329H-99-502LF
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
TRIMMER 1/4" RD ST CERMET
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
3329H-99-502LF PDF
Type Description
Series:Trimpot® 3329 - Sealed
Package:-
Part Status:Active
Resistance:5 kOhms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Number of Turns:1
Adjustment Type:Top Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pins
Size / Dimension:Round - 0.250" Dia x 0.180" H (6.35mm x 4.57mm)