89PHR10LF
Manufacturer
TT Electronics / BI Technologies
VIGOR # :
Description
TRIMMER 10 OHM 0.75W PC PIN SIDE
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
89PHR10LF PDF
Type Description
Series:89
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:10 Ohms
Power (Watts):0.75W, 3/4W
Tolerance:±20%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Number of Turns:20
Adjustment Type:Side Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pins
Size / Dimension:Rectangular - 0.810" x 0.190" Face x 0.340" H (20.57mm x 4.83mm x 8.64mm)