3250L-1-103M
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
TRIMMER 10KOHM 1W WIRE LEADS TOP
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
3250L-1-103M PDF
Type Description
Series:Trimpot® 3250 - Sealed
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:10 kOhms
Power (Watts):1W
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Number of Turns:25
Adjustment Type:Top Adjustment
Resistive Material:Wirewound
Mounting Type:Panel Mount, Wire Leads
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:Rectangular - 0.500" x 0.187" Face x 0.500" H (12.70mm x 4.75mm x 12.70mm)