44WR50LFT13
Manufacturer
TT Electronics / BI Technologies
VIGOR # :
Description
TRIMMER 50 OHM 0.25W J LEAD TOP
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
44WR50LFT13 PDF
Type Description
Series:44
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:50 Ohms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Tolerance:±20%
Temperature Coefficient:±250ppm/°C
Number of Turns:9
Adjustment Type:Top Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Surface Mount
Termination Style:J Lead
Size / Dimension:Rectangular - 0.190" x 0.154" Face x 0.209" H (4.83mm x 3.91mm x 5.31mm)