3314G-2-102G
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
TRIMMER 1K OHM 0.25W GW TOP ADJ
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
3314G-2-102G PDF
Type Description
Series:Trimpot® 3314 - Sealed
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:1 kOhms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Tolerance:±20%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Number of Turns:1
Adjustment Type:Top Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Surface Mount
Termination Style:Gull Wing
Size / Dimension:Square - 0.177" x 0.177" Face x 0.100" H (4.50mm x 4.50mm x 2.55mm)