82MR500LF
Manufacturer
TT Electronics / BI Technologies
VIGOR # :
Description
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN TOP
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
82MR500LF PDF
Type Description
Series:82
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:500 Ohms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Number of Turns:1
Adjustment Type:Top Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pins
Size / Dimension:Round - 0.250" Dia x 0.170" H (6.35mm x 4.32mm)