TM7EX502
Description
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN SIDE
DataSheet
TM7EX502 PDF
Part Status:Active
Resistance:5 kOhms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Number of Turns:3
Adjustment Type:Side Adjustment
Termination Style:PC Pins
Size / Dimension:Square - 0.323" L x 0.283" W x 0.331" H (8.20mm x 7.20mm x 8.40mm)