44JR10KLFT13
Manufacturer
TT Electronics / BI Technologies
VIGOR # :
Description
TRIMMER 10K OHM 0.25W GW SIDE
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
44JR10KLFT13 PDF
Type Description
Series:44
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:10 kOhms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Number of Turns:9
Adjustment Type:Side Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Surface Mount
Termination Style:Gull Wing
Size / Dimension:Rectangular - 0.198" x 0.190" Face x 0.147" H (5.03mm x 4.83mm x 3.73mm)