ST42ETB200
Description
TRIMMER 20 OHM 0.25W GW TOP ADJ
DataSheet
ST42ETB200 PDF
Type Description
Series:ST42
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:20 Ohms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Tolerance:±20%
Temperature Coefficient:±250ppm/°C
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Surface Mount
Termination Style:Gull Wing
Size / Dimension:Square - 0.197" L x 0.177" W x 0.091" H (5.00mm x 4.50mm x 2.30mm)