3252L-1-102M
Description
TRIMMER 1K OHM 0.75W WIRE LEADS
DataSheet
3252L-1-102M PDF
Type Description
Series:Trimpot® 3252 - Sealed
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:1 kOhms
Power (Watts):0.75W, 3/4W
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Number of Turns:25
Adjustment Type:Top Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Panel Mount, Wire Leads
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:Rectangular - 0.500" x 0.187" Face x 0.500" H (12.70mm x 4.75mm x 12.70mm)