3121X102P
Description
TRIMMER 1K OHM 0.15W J LEAD TOP
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
3121X102P PDF
Type Description
Series:3121, Citec
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:1 kOhms
Power (Watts):0.15W
Tolerance:±25%
Temperature Coefficient:±250ppm/°C
Number of Turns:1
Adjustment Type:Top Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Surface Mount
Termination Style:J Lead
Size / Dimension:Rectangular - 0.108" x 0.087" Face x 0.041" H (2.75mm x 2.20mm x 1.05mm)