3362P-1-201TLF
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN TOP
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
3362P-1-201TLF PDF
Type Description
Series:Trimpot® 3362 - Sealed
Package:Tube
Part Status:Active
Resistance:200 Ohms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Number of Turns:1
Adjustment Type:Top Finger Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pins
Size / Dimension:Rectangular - 0.275" x 0.260" Face x 0.185" H (6.99mm x 6.60mm x 4.70mm)