N15TS-502A3030
Manufacturer
Amphenol
VIGOR # :
Description
15MM ENDLESS POTENTIOMETRIC ROTA
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
N15TS-502A3030 PDF
Type Description
Series:N-15
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:5 kOhms
Power (Watts):0.15W
Tolerance:±30%
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Number of Turns:1
Adjustment Type:Top Adjustment
Resistive Material:Carbon
Mounting Type:Surface Mount
Termination Style:J Lead
Size / Dimension:Square - 0.591" x 0.591" Face x 0.220" H (15.00mm x 15.00mm x 5.60mm)