PT6KH-103A2020
Manufacturer
Amphenol
VIGOR # :
Description
POT 10K OHM LINEAR
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
PT6KH-103A2020 PDF
Type Description
Series:PT-6
Package:-
Part Status:Active
Resistance:10 kOhms
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Tolerance:±20%
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Number of Turns:1
Adjustment Type:Side Adjustment
Resistive Material:Carbon
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pins
Size / Dimension:Round - 0.248" Dia x 0.303" H (6.30mm x 7.70mm)