Y005150R0000J0L
Description
TRIMMER 50 OHM 0.5W PC PIN SIDE
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
Y005150R0000J0L PDF
Type Description
Series:Accutrim™1202P
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:50 Ohms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±10ppm/°C
Number of Turns:25
Adjustment Type:Side Adjustment
Resistive Material:Metal Foil
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:PC Pins
Size / Dimension:Rectangular - 0.325" x 0.195" Face x 1.250" L (8.26mm x 4.95mm x 31.75mm)