SM-42W100
Description
TRIMMER 10 OHM 0.25W J LEAD TOP
DataSheet
SM-42W100 PDF
Type Description
Series:SM4
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:10 Ohms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Number of Turns:11
Adjustment Type:Top Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Surface Mount
Termination Style:J Lead
Size / Dimension:Rectangular - 0.189" x 0.138" Face x 0.201" H (4.80mm x 3.50mm x 5.10mm)