PTC10LV10-101A2020
Manufacturer
Amphenol
VIGOR # :
Description
10 MM - CERAMIC POTENTIOMETER TH
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
PTC10LV10-101A2020 PDF
Type Description
Series:PTC-10
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:100 Ohms
Power (Watts):0.33W
Tolerance:±20%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Number of Turns:1
Adjustment Type:Top Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pins
Size / Dimension:Round - 0.406" Dia x 0.236" H (10.30mm x 6.00mm)