84XR50KLF
Manufacturer
TT Electronics / BI Technologies
VIGOR # :
Description
TRIMMER 50K OHM 0.25W GW SIDE
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
84XR50KLF PDF
Type Description
Series:84
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:50 kOhms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Number of Turns:12
Adjustment Type:Side Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Surface Mount
Termination Style:Gull Wing
Size / Dimension:Rectangular - 0.290" x 0.250" Face x 0.295" H (7.37mm x 6.35mm x 7.49mm)