38WKABR10KLF30
Manufacturer
TT Electronics / BI Technologies
VIGOR # :
Description
TRIMMER 10KOHM 0.15W PC PIN SIDE
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
38WKABR10KLF30 PDF
Type Description
Series:38
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:10 kOhms
Power (Watts):0.15W
Tolerance:±30%
Temperature Coefficient:±500ppm/°C
Number of Turns:1
Adjustment Type:Side Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pins
Size / Dimension:Rectangular - 0.406" x 0.177" Face x 0.478" H (10.30mm x 4.50mm x 12.15mm)