SM-43TB102
Description
TRIMMER 1K OHM 0.25W GW SIDE ADJ
DataSheet
SM-43TB102 PDF
Type Description
Series:SM43
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:1 kOhms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Number of Turns:5
Adjustment Type:Side Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Surface Mount
Termination Style:Gull Wing
Size / Dimension:Square - 0.189" L x 0.181" W x 0.154" H (4.80mm x 4.60mm x 3.90mm)