64YR500LF
Manufacturer
TT Electronics / BI Technologies
VIGOR # :
Description
TRIMMER 500 OHM 0.25W PC PIN TOP
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
64YR500LF PDF
Type Description
Series:64
Package:Tube
Part Status:Active
Resistance:500 Ohms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Number of Turns:12
Adjustment Type:Top Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pins
Size / Dimension:Rectangular - 0.250" x 0.165" Face x 0.270" H (6.35mm x 4.19mm x 6.86mm)