TS3YJ503MR15
Manufacturer
Vishay / Sfernice
VIGOR # :
Description
TRIMMER 50KOHM 0.125W J LEAD TOP
Catalog
Trimmer Potentiometers
DataSheet
TS3YJ503MR15 PDF
Type Description
Series:TS3
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:50 kOhms
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Tolerance:±20%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Number of Turns:1
Adjustment Type:Top Adjustment
Resistive Material:Cermet
Mounting Type:Surface Mount
Termination Style:J Lead
Size / Dimension:Square - 0.138" x 0.126" Face x 0.087" H (3.50mm x 3.20mm x 2.20mm)